Normy na respirátory a roušky aneb tajemné zkratky FFP2, N95 a KN95

Jelikož na českém trhu vzniká zmatek v hodnocení kvality roušek a respirátorů, přinášíme Vám poznatky, které jsme získali od výrobců. Pokusíme se Vám jednoduše vysvětlit, co znamenají tajemné zkratky FFP2, N95, KN95.

JEDNORÁZOVÉ ROUŠKY 

jednorázová rouškaNa trhu objevíte jednorázové roušky z dovozu v různých kvalitách a ceně.
Podle způsobu provedení jsou: jednovrstvé, dvouvrstvé, třívrstvé.
Doporučujeme roušky třívrstvé, a to nejlépe takové, které obsahují vnitřní vrstvu filtračního materiálu v kvalitě 90 (filtrace 90% částic), což je kvalita, které se používá i do respirátorů třídy FFP1. Dodáváme Vám roušky pouze v této kvalitě.
Tyto roušky jsou certifikované dle EN 149:2001.
 

RESPIRÁTORY DLE evropské normy EN 149:2001 ve třídě FFP2, definovaná účinnost 94%

Respirátor FFP2Tyto respirátory mají certifikát vystavený autorizovanou osobou oprávněnou provádět zkoušky dle shora uvedené normy a na certifikátu je uvedena klasifikace FFP2, případně je tento výsledek patrný i z přiložených test reportů. Většina profesionálních firem z oboru osobních ochranných prostředků volí tuto, jim známou a osvědčenou variantu, s kvalitou definovanou platnou evropskou normou.

Často dochází k tomu, že dodavatelská firma předloží k dodávce těchto respirátorů certifikát dle EN 149:2001, na kterém ale není uvedena klasifikace FFP2. Pak tento výrobek může, ale nemusí splňovat požadovanou třídu ochrany FFP2. Někteří dodavatelé uvádějí přímo do názvu výrobku symbol FFP2, čímž vzniká dojem klasifikace dle této třídy. Pokud chcete mít jistotu, požadujte certifikát s uvedením klasifikace FFP2.

Dalším podvodem se kterým jsme se setkali je, že výrobci dodávají k certifikátu dle EN 149 test report, který je vystaven jinou zkušebnou, na jiný výrobek a podle jiné normy (např. KN95).

Tvar respirátoru může být různý, ty levnější jsou obvykle ploché, skládací, mají menší filtrační plochu. Ty komfortnější jsou obvykle vypouklého tvaru, mají větší filtrační plochu a téměř všechny mají 4 filtrační vrstvy s dostatečnou kvalitní filtrační výplní 95 (filtrace 95% částic). Vypouklé respirátory mají obvykle větší životnost, lepší komfort nošení a díky větší filtrační ploše i menší dýchací odpor. Vzhledem ke kvalitnímu provedení je jejich cena obvykle vyšší.

 

RESPIRÁTORY DLE americké normy NIOSH ve třídě N95, definovaná účinnost 95%

Respirátor N95Tyto respirátory mají certifikát vystavený autorizovanou osobou oprávněnou provádět zkoušky dle shora uvedené normy a na certifikátu je uvedena klasifikace N95, případně je tento výsledek patrný i z přiložených test reportů.

Tvar respirátoru může být různý, ty levnější jsou obvykle ploché, skládací, mají menší filtrační plochu. Ty komfortnější jsou obvykle vypouklého tvaru, mají větší filtrační plochu a téměř všechny mají 4 filtrační vrstvy s kvalitní filtrační výplní 95. Vypouklé respirátory mají obvykle větší životnost, lepší komfort nošení a díky větší filtrační ploše i menší dýchací odpor. Vzhledem k provedení je jejich cena obvykle vyšší. Tento produkt ocení nejvíce ti, kteří vyhledávají vyšší komfort pro celodenní nošení a výbornou účinnost větší nebo stejnou než 95% zaručenou americkou normou.

Pokud jsou tyto respirátory od ověřeného výrobce, tak jejich kvalita bývá obvykle na velice dobré úrovni, odpovídající náročnému americkému trhu. Definovaná účinnost je vyšší, než-li je tomu u respirátorů dle EN149:2001. Pro srovnání účinnost FFP2 je 94% minimálně a účinnost N95 je 95% minimálně.

Přehledné porovnání požadavku EU normy EN149 FFP2 a americké normy NIOSH N95 si můžete zobrazit na následujícím odkazu – NIOSH POROVNÁNÍ.

 

RESPIRÁTORY DLE čínské normy KN95, definovaná účinnost 95%

Respirátor KN95Tento typ respirátorů je v Číně nejpopulárnější, nejdostupnější, nejčastěji výrobci optimalizován co do provedení a kvality, někdy bohužel na úkor skutečné účinnosti nebo nádechového odporu.

U těchto respirátorů je potřebné být obezřetný, protože u nich dochází k největším kvalitativním rozdílům, které pak definovanou účinnost zpochybňují. 

Respirátor KN95 - vrstvyKvalitnější mají 4 nebo 5 vrstev ( netkaná textilie / filtrační materiál 95 (jedna nebo dvě vrstvy) / papír / netkaná textilie )

Na trhu se však můžete setkat i s velmi tenkým respirátorem tohoto typu, který nemá po rozříznutí vůbec žádný vnitřní filtrační materiál, jen netkanou textilii z vnitřní a vnější strany (chybí filtrační materiál 95, který je na respirátoru nejdražší). Případně jedna z vrstev respirátoru je tvořena materiálem, který není určený pro ochranu dechu a respirátor má příliš vysoký nádechový odpor.

Filtrační plocha a celková velikost respirátoru je menší. Jsou konstruované na čínskou velikost obličeje. Při špatném nasazení respirátoru na evropský obličej může dojít vlivem netěsností ke snížení filtrační účinnosti z 95% až na pouhých 40%. Viz informace z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR ve článku Seznam Zprávy.
Pro dosažení maximální filtrační účinnosti je zcela zásadní dobrá těsnost k obličeji. Pro zaručení nejlepší těsnosti s obličejem jsou nejvhodnější polomasky nebo celoobličejové masky - ty k obličeji dosedají měkkým, širokým lemem, který se přizpůsobí široké škále tvarů obličejů. Navíc se vyrábějí v několika velikostech.

Odběr novinek

Přihlašte se pro odběr novinek zadaním vaší e-mailové adresy a naše nejlepší slevy a nabídky budeme zasílat do vaší schránky.

© 2018–2021 INZEP CENTRUM, s.r.o. Všechna práva vyhrazena
Společnost INZEP CENTRUM, s.r.o. se sídlem U Byniny 559, 757 01 Valašské Meziříčí, IČ 25863371, jako správce osobních údajů, zpracovává na těchto webových stránkách cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík